горилла2

“З носика починаю і хвостиком закінчую…” 🙂 Ірина Контар – майстриня, що плете з рогози унікальні скульптури тварин у повен ріст. Скульптури з рогози мають свою енергетику, якої немає в пластмасових та металевих. Рогоза вбирає енергію землі, повітря і сонця.

З чого почалося ваше мейкерство?

Спершу створювала фігурки тварин з різних матеріалів, а в 1992 році спробувала плести з листя рогозу, звичайним методом, навчалася по книжці з лозоплетіння. Тільки плела не лапті та брилі, а улюблених звірів. З’явились на світ перші слони, коти, собаки, коники, жабки, бджоли. Приймаючи участь у виставці в стінах рідної Києво-Могилянської Академії, мої роботи відразу впали в око професіоналам, в 1996-1998 роках було проведено шість персональних виставок «Всі ми Божі творіння» в Київських галереях. Тепер постійно виставляю свої плетені скульптури на різноманітних handmade заходах, проводжу майстер класи для дітей та дорослих з виготовлення традиційної української іграшки.

друзья

Cтраус

Чим особлива для вас участь у Kyiv Maker Faire?

Kyiv Maker Faire для мене це можливість ознайомити якомога більшу кількість дорослих і дітей з давньою українською творчістю – плетінням з рогоза, розповсюдженої в нашій країні рослини, яка широко використовувалася нашими пращурами для виготовлення найнеобхідніших предметів – взуття, головних уборів, кошиків, забавок для дітей. На ярмарці кожен бажаючий власноруч зможе створити з листя рогоза коника, янгола, павучка або іншу іграшку і забрати її з собою. Працювати з цим природним екологічно чистим матеріалом з приємним запахом сіна дуже зручно, після замочування листя рогоза стають пластичними, дозволяють виготовити будь-що і будь-якої форми.

Які труднощі виникають у такому різновиді мейкерства?

Збирання матеріалу для плетіння в червні/серпні – кропітка і тривала робота, займає багато часу і фізичних сил. Рогіз заготовлюю по річках власноруч, відбираючи найякісніші рослини, висушую на горищі у бабусі в Житомирській області, привожу до київської перенаселеної двокімнатної квартири, яка слугує і за майстерню. Наступні етапи роботи – суцільне задоволення, а особливо, коли доводиться навчати когось цій майстерності 🙂

Що додає сили та натхнення працювати над скульптурами?

Дивлячись на мої роботи, люди часто дивуються, чому навіть хижаки мають усміхнене «обличчя» та дитячий довірливий погляд. Джерело мого натхнення – віра в Бога, який створив усіх тварин досконалими, з своїми звичками, рисами характеру, дивовижною пластикою руху. Створюючи кожен новий образ, завжди намагалася звернути увагу людей на ці особливості. Мене часто запитують, чи не шкода розставатися з плетеними тваринками, адже на їх створення витрачено стільки фізичних і душевних сил. Я відповідаю, що після народження мої звірі мають право жити власним життям, нести радість і натхнення іншим людям. Завжди щедро ділюсь своїм вмінням, люблю спостерігати, як сяють очі у діточок, що гордо несуть своїх рогозяних нових друзів, виготовлених власноруч на майстер класі. Мені дуже подобається плести на замовлення, коли хтось уже очікує мого звіра та із захопленням розповідає, де поставить його, кому подарує.
Завжди приємно чути: “Хочу скорпіона (горилу, кенгуру, бобра, коалу )!” – багато цікавих проектів з’явилось дякуючи таким побажанням.

мастеркласс в школе

Як розвиватимете своє мейкерство найближчим майбутнім, чого нам очікувати?

Мрію створити школу послідовників, навчати плетінню систематично, мене часто про це запитують батьки ощасливлених плетеними тваринами діток. Займатись в цій школі різними народними ремеслами, не тільки рогозоплетінням. Плетіння – чудова арттерапія, планую проводити заняття з людьми, фізично обмеженими, хворими, постраждалими. Прагну показати досягнення наших українських майстрів за кордоном, взяти участь у фестивалях української культури, нести у світ наші стародавні традиції і вміння. Маю також цікаву ідею – видати книгу про плетіння з рогоза, з кольоровими фото, описами простих майстер класів, адже про це також часто запитують. Скульптури з рогози мають свою енергетику, якої немає в пластмасових та металевих. Рогоза вбирає енергію землі, повітря і сонця. Вироби з неї потім довго цю енергію випромінюють.

Тож запрошуємо на Kyiv Maker Faire, Ірина Контар навчить усіх охочих виготовляти скульптури з рогози – від носика до хвостика! 🙂

 Лев+с+крыльями(1)

SAMSUNG CAMERA PICTURES